rowery górskie
-
ROWER TREK MARLIN 5 ŻÓŁTO-ZIELONY
ROWER TREK MARLIN 5 ŻÓŁTO-ZIELONY Dowiedz się więcej -
-
ROWER TREK FUEL EX 8 XT NIEBIESKI
ROWER TREK FUEL EX 8 XT ALPINE BLUE/DEEP DARK Dowiedz się więcej -
-
ROWER TREK SUPERCALIBER 9.6 LITHGREY/TREK BLACK
ROWER TREK SUPERCALIBER 9.6 LITHGREY/TREK BLACK Dowiedz się więcej -
-
-
ROWER TREK TOP FUEL 5 DEORE CZERWONY
ROWER TREK TOP FUEL 5 DEORE CZERWONY 2022 Dowiedz się więcej -
ROWER TREK X-CALIBER 9 POMARAŃCZOWY
ROWER TREK X-CALIBER 9 POMARAŃCZOWY 2022 Dowiedz się więcej -
Rower górski przeznaczony na trudne trasy
Rower górski jest niezwykle uniwersalny jeśli chodzi o jego zastosowanie. Poszczególne rodzaje rowerów górskich mogą z dużą sprawnością przemieszczać się nawet w bardzo trudnym terenie, lecz także po asfalcie czy utwardzonych drogach. Jest to rower, który doskonale nadaje się także na leśne trakty, a także polne drogi. Został on stworzony z myślą o jeździe po luźnym podłożu, pagórkowatym terenie, wymagającym specyficznej budowy roweru. Jednakże rower górski poza zastosowaniem do jazdy po trudnym terenie może być wykorzystany także do codziennej jazdy. Rowery górskie są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o ich budowę oraz wyposażenie, w zależności od tego do jakiego rodzaju aktywności mają być wykorzystane. Rower górski MTB najczęściej przeznaczony jest do amatorskiej jazdy turystycznej. Z kolei typ XC jest najbardziej uniwersalny, tym samym nadaje się zarówno w przypadku jazdy turystycznej, dotyczy również sportowej. Co więcej rower trailer najbardziej sprawdza się w przypadku jazdy po górskich trasach przecinek z kolei enduro wykorzystywany jest w ekstremalnych drogach, w których przeważają zjazdy oraz skakania. Istnieje jeszcze rower górski typu freeride, w którym można pokonać nawet najtrudniejszy teren, w którym przeważają zarówno skaliste podłoże jak i luźna ziemia. Tym samym typ wybranego roweru górskiego zależy od tego do jakie jazdy ma być on przeznaczony. Rower MTB bardzo często wykorzystywany jest w przypadku profesjonalnego kolarstwa górskiego, jednak pasuję także do potrzeb amatorów.
Niezwykle odporne rowery górskie
Poszczególne modele rowerów dostępne w ofercie charakteryzują się zróżnicowanym wyposażeniem. Wpływa to zdecydowanie na ich szybkości, a także skuteczność podczas pokonywania terenu. Dodatkowo rodzaj wyposażenia wpływa bezpośrednio także na cenę roweru. Tym samym przed podjęciem decyzji o zakupie poszczególnego modelu roweru górskiego warto ustalić swoje potrzeby. Zawsze jednak warto decydować się na podstawowy osprzęt rowerowy, gdyż jest to niezbędne minimum do tego, aby czuć radość z jazdy, a także zaspokoić najważniejsze potrzeby kolarskie. Najczęściej rowery górskie posiadają ramy wykonane z aluminium. Wynika to z tego, że jest to niezwykle lekkie, a jednocześnie wytrzymałe konstrukcyjnie tworzywo. Dodatkowo jest ono atrakcyjne także pod względem cenowym. Z kolei starodawne ramy w przypadku rowerów górskich stosowane są tylko w przypadku rowerach budżetowych lub typowo kolekcjonerskich. Można także zakupić nie są droższe ramy wykonane z karbonu, które dedykowane są użytkownikom stawiających na jak najniższą wagę roweru. Są to najczęściej profesjonalni kolarze, a także sportowcy. Co więcej rower górski damski zazwyczaj charakteryzuje się ramą, która jest nieco obniżona. Z kolei rower górski męski charakteryzuje się nieco cięższą oraz wyżej ustawioną ramą. Nie zawsze musi być to jednak regułą i zawsze dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb użytkownika. Kluczowa jest także geometria ramy, gdyż musi być ona dostosowana do rodzaju uprawianej aktywności. Co więcej właściwie ustawiona rama ułatwia zarówno wsiadanie na rower. Dodatkowe rowery górskie mogą być także zróżnicowane jeśli chodzi o kąt amortyzacji. Mogą one posiadać zarówno przed nią amortyzację, tak zwany hardtaille jak i full suspension – z amortyzacją zarówno z przodu jak i z tyłu. Dedykowane są zwłaszcza do jazdy po najtrudniejszym terenie z dużą ilością nierówności.
Rower MTB dla kobiet i mężczyzn
Rowery górskie dedykowane są zarówno mężczyznom jak i kobietom. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej ramie, a także specjalnie dobranej amortyzacji są one odpowiednie do jazdy po nierównym terenie, zapewniając jednocześnie wysoki komfort użytkownikom. W ofercie dostępne są rowery górskie z dodatkowym wyposażeniem, które jest jednak stosunkowo minimalistyczne. Wynika to z faktu, że nadrzędnym cechą roweru górskiego ma być jego Niska waga. Dlatego też błotniki, bagażnik czy też dodatkowe oświetlenie często są dodatkową opcją dla użytkownika. Z kolei szybkość oraz komfort jazdy w przypadku rowerów górskich wyznaczana jest głównie przez szerokość opony, rozmiar kół, a także rodzaj bieżnika. W przypadku opon MTB najczęściej stosowane są uniwersalne modele, które sprawdzają się podczas jazdy po różnych rodzajach nawierzchni. Istnieje także możliwość zakupu dodatkowo wzmocnionych opon do szczególnie trudnych terenów. Dzięki tego typu oponom bez trudu można pokonać jazdy po korzeniach, kamieniach, błocie czy też piachu. Opony są jednak tą częścią roweru, która stosunkowo szybko się zużywa, przez co w późniejszym okresie można zakupić inny model opon, aby sprawdzić ich użyteczność w przypadku twoich potrzeb. Niezbędnym elementem w rowerach górskich są także hamulce. Można zdecydować się zarówno na hamulce tarczowe mechaniczne, lecz także hamulce tarczowe hydrauliczne. Ważne jest jednak, AB charakteryzowały się one bardzo szybką reakcję, aby dzięki temu rower mógł zatrzymać się w jak najkrótszym czasie. Decyduje to o bezpieczeństwie jego użytkownika.